Zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców prezentacja

Pobierz

Stają się szersi w barkach, zwiększa się ich muskulatura, a nawet zmieniają się im twarze.. Mutacja Zmiana głosu z dziecięcego na męski w okresie dojrzewania u chłopców.. WZROST WULGARNOŚCI JĘZYKA I ZACHOWAŃ Wulgaryzmy są dowodem na pojawienie się potrzeby imponowania.Okres dojrzewania rozpoczyna się u dziewcząt około 9-10 roku życia, a u chłopców 11-12.. Materiały .. Zmiany, które widać.. Następuje duży przyrost tkanki kostnej, a u dziewczynki tłuszczowej.. Kolejna faza bardzo intensywnych zmian pojawia się w okresie dojrzewania - w wieku 10-12 lat.. W późnej fazie dojrzewania (dziewczęta 16-21 łat, chłopcy 17-21 lat) ujawnia się dążenie do samookreślania się, dopięcia procesu kształtowania tożsamości.. Narząd głosowy (krtań) w tym czasie rośnie, struny głosowe stają się grubsze i dłuższe, przez co zmienia się ich brzmienie.. Jednak z wiekiem pojawiają się już widoczne różnice.Dziecko najszybciej rośnie w okresie niemowlęcym.. Rozpoznanie własnych potrzeb i oczekiwań Materiały: + kartka A3 + flamastry + kontur chłopaka (zał.. Prezentacja z wykorzystaniem strony internetowej .. Dokonuje się w wyniku działania testosteronu na część chrzęstną krtani, co uwidacznia się zgrubieniem zwanym jabłkiem Adama.Slides: 15.. Zakończeniem dojrzewania płciowego u chłopców jest utrwalenie się sylwetki typowej dla płci męskiej, co związane jest m.in. z rozrostem mięśni oraz z odpowiednim rozkładem tkanki tłuszczowej..

... Pierwsze oznaki dojrzewania u chłopców i dziewcząt.

Gruczoły płciowe zaczynają produkować hormony płciowe, powodując zmiany w całym organizmie.dojrzewania jest: -ukończony 8 rok życia u dziewcząt -ukończony 9 rok życia u chłopców (osobniczo zmienny w przedziale 8-18 lat, czas trwania dojrzewania również pozostaje osobniczo zmienny - 3-6 lat) Fizjologia okresu dojrzewania • rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych • przyspieszenie tempa wzrastania zwane skokiem pokwitaniowymCzasami występuje u mężczyzn dojrzałych w okresach abstynencji płciowej.. Ma to związek z układem podwzgórze - przysadka - gonady.. Czasami jedna pierś rośnie szybciej niż druga, ale nie ma powodów do zmartwień - to jest całkowicie normalne.U chłopców podczas dojrzewania dochodzi do szeregu zmian takich jak u dziewcząt.. Trudny okres - dojrzewanie W powieści Hanny Ożogowskiej Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek rodzeństwo zamienia się rolami i nikt tego nie zauważa.. Dziecko po 10. roku życia zaczyna gwałtownie rosnąć.. Towarzyszą temu zmiany sylwetki ciała - u dziewcząt poszerzają się biodra a u chłopców barki, wydłużają się również kończyny.Tu znowu wygrywają dziewczęta!. Pojawia się chęć imponowania i dominacji w grupie rówieśników- potrzeba akceptacji, imponowania dziewczynom, niezależność.. Pod koniec pokwitania dochodzi również do ustalenia się ostatecznego wzrostu chłopca .Cel: Uświadomienie relacji chłopak - dziewczyna w okresie dojrzewania..

Okres dojrzewania zwany jest inaczej okresem pokwitania.

Z początkiem okresu przepokwitaniowego w organizmie zaczyna się prawdziwa burza hormonalna.. Najpierw zaczyna się zmieniać sylwetka ciała.Pogadanka - proces dojrzewania - złożoność procesu dojrzewania i indywidualny rytm Praca z kartą pracy (załącznik 1) - dojrzewanie u dziewcząt - omówienie zmian fizycznych zachodzących w organizmie dziewcząt.. Zmienia się skład morfologiczny krwi.Okres dojrzewania u dziewczynek i chłopców charakteryzuje się bardzo intensywnymi zmianami - biologicznymi i emocjonalnymi.. Dojrzewa również psychika.. U dzieci proporcje ciała są jednakowe, trudno więc czasami stwierdzić, czy ktoś jest chłopcem czy dziewczyną.. Innymi słowy, dojrzewanie rozpoczyna się, kiedy mózg otrzymuje sygnał do produkcji hormonów płciowych.. Występuje przeciętnie między 14. a 15. rokiem życia i trwa około 1 roku.. Dojrzewanie przebiega inaczej u dziewczynek i chłopców, co ma to związek z hormonami płciowymi właściwymi dla kobiet i mężczyzn.. ADOLESCENCJA CZYLI DOJRZEWANIE Prezentacja Power.. - omówienie zmian zachodzących w skórze nastolatka (zaskórniki, trądzik).Oto etapy dojrzewania u dziewcząt: 1.. Krtań uwypukla się i tworzy tzw. jabłko Adama.. Zarówno u dziewcząt, jak i chłopców proces rozpoczyna się od zmian sylwetki ciała..

•Zmiany organizmu w okresie dojrzewania są wywołane przez hormony płciowe.

Przyjaźnie heteroseksualne nabierają już charakteru trwałych związków.Chłopcy w wieku 13-16 lat i dziewczęta w okresie nieco wcześniejszym, a mianowicie pomiędzy 12 i 15 rokiem życia, przeżywają przełom rozwojowy związany z uaktywnieniem się czynności hormonalnej.W podanych wyżej okresach dojrzewania zarysowują się różne u obu płci i nieprzystające do siebie fazy rozwojowe: u dziewcząt pojawia się potrzeba czułości, u chłopców zaś .Aug 29, 2020Pokwitanie u chłopców trwa najczęściej 4-5 lat.. Z tego względu zachodzą w tym okresie gwałtowne zmiany fizyczne polegające .Większa jest też zmienność cech dojrzewania płciowego.. Rosną piersi Pojawienie się zawiązków piersi to jeden z pierwszych etapów dojrzewania u dziewcząt.. Intensywnie kształtuje się .. jeżeli jego pierwsze objawy nie występują u dziewcząt po 13. roku życia, a u chłopców po 14. roku .W okresie dojrzewania ostatecznie kształtuje się system wartości seksualnych, czyli całość norm moralnych, ocen, poglądów i postaw wobec seksualności własnej i innych ludzi, mającej wpływ na późniejsze zachowania seksualne.. 3) + serca (zał.. Fazy dojrzewania u dziewcząt Dojrzewanie dziewczynek rozpoczyna się przeciętnie między 10 a 13 rokiem życia..

W okresie dojrzewania zaczną rosnąć Ci piersi, a Twoje ciało się zaokrągli.

Włosy na cieleHormony te rozpoczynają dojrzewanie płciowe.. Są to: skok wzrostu, zwiększenie wydzielania gruczołów potowych i łojowych, pojawienie się owłosienia pod pachami, w okolicy narządów płciowych i na nogach.. W okresie pokwitania włącza się działalność gruczołów płciowych, uaktywnionych wcześniej przez przysadkę mózgową.W okresie dojrzewania dwie ostatnie są najsilniejsze (Obuchowska, 2002).. Zmianom rozwoju fizycznego (somatycznego) towarzyszą zmiany w motoryce, a także dojrzewanie seksualne.. W okresie pokwitania włącza się działalność gruczołów płciowych, uaktywnionych wcześniej przez przysadkę mózgową.. Najpierw uwypuklają się piersi pod sutkami.. Okres dojrzewania zwany jest inaczej okresem pokwitania.. Point dla uczestników zajęć "Kompas tęczowy" czyli o mądrym dorastaniu nastolatków ZACHODNIOPOMORSKA FUNDACJA POMOCY RODZINIE "TĘCZA SERC".. Okres dojrzewania rozpoczyna się u dziewcząt około 9-10 roku życia, a u chłopców 11-12.. Zmiany fizyczne idą w parze z dojrzewaniem psychicznym, psychoseksualnym .Mutacja u chłopców w okresie dojrzewania Hormony płciowe wywołują u chłopców także zmianę głosu.. Przeważnie następuje to około 14. lub 15. roku życia.Zmiany zachodzqce w okresie dojrzewania u dziewczat poszerzaja sie biodra rozwijajq sie piersi jajniki wytwarzaja komórki jajowe wystqpuje miesiqczka u chlopców poszerzaja sie barki wystepuje obniŽenie glosu pojawia sie zarost na twarzy jadra wytwarzajq plemniki wystepujq polucje wspólne dla dziewczqt i chlopcówU chłopców często także zwiększona agresja, nadpobudliwość i drażliwość- m.in. przez niestabilność hormonów, testosteron.. Definicja pojęcia adolescencja Adolescencja czyli dojrzewanie - okres życia między dzieciństwem, a .Objawy dorastania u dziewczyn (aspekt biologiczny) - pierwsze oznaki dojrzewania pojawiają się stopniowo i w różnej kolejności.. 4) Wprowadzenie: Prowadzący informuje uczennice, że zajęcia będą dotyczyć relacji chłopak - dziewczyna w okresie dojrzewania.. Nos i szczęka chłopca stają się wydatniejsze, a czoło zwykle staje się wyższe.. Do tego czasu faza dorastania to tzw. faza dziecięca, w której nie obserwuje się oznak .•W okresie dojrzewania w organizmach dziewcząt i chłopców intensywnie zachodzi wiele zmian (np. szybko rosną kości, pojawiają się włosy łonowe, zwiększa się wydzielanie potu)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt